1. Anasayfa
 2. Eğlence

Yalnızca 3 Sorudan Oluşan Dünyanın En Kısa IQ Testi

Yalnızca 3 Sorudan Oluşan Dünyanın En Kısa IQ Testi
0

Daha önce zekanızı test etmek istediyseniz ancak saatlerce soru çözemediyseniz, sizin için doğru test bizde diyebiliriz. Dünyanın en kısa IQ testi sadece üç basit matematik sorusundan oluşuyor. Ancak bu ‘basit’ Teste girenlerin %80’inden fazlası, testteki tüm soruları başarıyla tamamlayamaz.

Bu test yeni bir test olmasa da 2005 yılında MIT profesörü Shane Frederick tarafından hazırlanmıştır. Çalışma ancak son zamanlarda kullanılabilir hale geldi ve sorular ortaya çıktı.

Araştırmanın bir bölümü için farklı eğitim geçmişlerinden 3 bin kişiyi toplayan Profesör Frederick, Amerika’nın Yale ve Harvard gibi en prestijli üniversitelerindeki öğrencilerin bile testte yanlış cevaplar verdiğini tespit etti. Elbette “Bir hata o kadar önemli değil” diyebilirsiniz ama tek bir hata başarı oranınızı %66,6’ya düşürür.

3.000 test katılımcısının sadece %17’si üç soruya da doğru cevap verdi. Şimdi sıra sizde. Kendinize güveniyorsanız, başlayalım.

Sorular:

1. Bir beyzbol sopası ve beyzbol toplam 1.10 liraya satılmaktadır. Sopa toptan 1 lira fazla. Topun fiyatı ne kadar?

2. Beş makine beş parçayı beş dakikada üretebiliyorsa, 100 makinenin 100 parça üretmesi ne kadar sürer?

3. Bir gölde nilüfer yaprağı vardır. Bu nilüfer yaprağı her gün kendi boyutunun iki katı büyür. Bir nilüfer yaprağının gölün tamamını kaplaması 48 gün sürerse, gölün yarısını kaplaması kaç gün sürer?

Görüldüğü gibi sorular dört işlemin tamamından oluşuyor ve ilginç veya karmaşık formüller kullanmanıza gerek yok. Peki, cevapları aldın mı? Ulaştıysanız cevapları hemen paylaşacağız.

Yanıtlar:

1. 10 sent

2. 100 dakika

3. 24 gün

Cevapları gördüğünüzde, muhtemelen, “Eh, bu kolaydı. Katılımcıların %83’ü nasıl bu kadar yanıldı? Üçünü de doğru yaptım”, haklısın. Sorular gerçekten kolay görünüyor ve cevapları bulmak o kadar da zor değil. En zor şey doğru cevapları bulmaktır ve doğru cevaplara ulaşamadığınızı üzülerek belirtmek isteriz.

Doğru cevap:

1,5 sent

2.5 dakika

3. 47 gün

Bu yanıtları buldum, ancak kısa süre önce ‘cevaplar’ Bölümü görünce şok olan okurlarımızdan özür dileriz. Az önce doğru cevabı verdiğini ama ‘doğru cevaplar’ “Nasıl?” Soruyu soranlar için cevapların açıklamalarına geçelim.

Yanıtlar:

1. Topun fiyatı X olsun. Çubuk da X+1 fiyatına satılıyor. Yani sopa ve topun fiyatının toplamı X+(X+1) olur. Bu da 1,1 TL’ye (1 lira 10 kuruş) denk geliyor. Denklemimizi düzenlediğimizde 2X+1=1,1 olur. Her iki taraftan 1 çıkardığımızda 2X=0.10 TL oluyor. Yani X’li topun fiyatı 5 sente eşittir.

2. Beş makinenin beş parça yapması beş dakika sürüyorsa, bir makinenin bir parça yapması beş dakika sürer. Birlikte çalışan 100 makineniz varsa, bir makinenin bir parçayı yapması beş dakika sürmesi gibi, 100 parçayı yapmak beş dakika sürer.

3. Her gün boyutunu ikiye katlayan bir nilüfer yaprağımız var. Yani ertesi gün bu yaprak iki katına ulaşırken bir önceki gün yarıya iniyor diyebiliriz. Bu nedenle 48. günde gölün tamamını kaplayan lotus yaprağı 47. günde gölün yarısını kaplamıştır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir