1. Anasayfa
 2. Eğlence

Fantastik Film Sevenlere: İçinde Alevlerin Eksik Olmadığı 18 Fantastik Ejderha Filmi

Fantastik Film Sevenlere: İçinde Alevlerin Eksik Olmadığı 18 Fantastik Ejderha Filmi
Photo by cottonbro on Pexels.com
0

İçinde ejderhaların yer aldığı birbirinden keyifli filmleri sizin için listeledik.

Fantastik Film Sevenlere: İçinde Alevlerin Eksik Olmadığı 18 Fantastik Ejderha Filmi

”Ejderha” kelimesi Farsça’da ”yılan” ve ‘ canavar” anlamına gelen ”ejder” kelimesinden türetilmiş bir kelime. Okuduğunuz veya dinlediğiniz birçok masal ve mitolojik anlatıda, büyük yılanları ve canavarları tanımlamak için genellikle bu kelimenin kullanıldığını duymuşsunuzdur. Geçmişten günümüze kadar ejderhaların yer aldığı birçok film ve dizi çekildi. Ejderhalar genellikle korku hissi uyandıran yaratıklar olduğu için fantastik ve bilim-kurgu filmlerinde sıklıkla yer alırlar. Görünüm itibariyle dinozoru anımsatan bu yaratıkların kuyrukları dikenli yapıdadır. Kanatları perdeli bir yapıya sahip olan ejderhalar istedikleri zaman uçabilir ve ağızlarından ateş püskürtebilirler. Ayrıca dilleri de oldukça uzundur. İçinde ejderhaların yer aldığı birbirinden keyifli filmleri sizin için listeledik. Ejderha filmleri, ejderhalı filmler ve ejderhalı animasyon filmleri hakkında aradığınız tüm detaylar bu içeriğimizde! Dilerseniz vakit kaybetmeden içinde alevlerin eksik olmadığı 18 fantastik ejderha filmine yakından göz atalım.

1. Pete’s Dragon IMDb: 6.7

ejderha filmleri

Ejderha filmleri listemizin ilk sırasında Pete’s Dragon filmi yer alıyor. Bir ejderha olan Elliott ve en samimi arkadaşı Pete adlı yetim bir çocuğun maceralarını konu alıyor film. Yönetmen koltuğunda ise Ain’t Them Bodies Saints, A Ghost Story ve The Old Man & the Gun’dan aşina olduğumuz David Lowery oturuyor.

2. Dragonslayer IMDb: 6.7

ejderha filmleri

Civardaki bir krallıktan, kızları yiyen bir ejderhayı yakalaması için toy bir büyücü çırağı gönderilir ve macera başlar. Sıklıkla ejderha göreceğiniz filmde Peter MacNicol, Caitlin Clarke, Ralph Richardson, John Hallam gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

3. Ederhanı Nasıl Eğitirsin IMDb: 8.2

ejderha filmleri

Yazar Cressida Cowell tarafından kaleme alınan ‘How to’ diye başlayan serinin ilk kitabından uyarlanmış bir filmden bahsedeceğiz. Viking köyü olan Berk ile ejderhalar arasındaki savaşın ortasında kalan bir dostluğun hikayesi anlatılıyor filmde. İki filmi bulunan “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” serisinin ayrıca dizisi de bulunmakta. How To Train Your Dragon, katıldığı festivallerden toplam 24 ödül kazanmış. Film ilk kez 2010 yılında gösterime girmiştir. Animasyon kategorisinde bulunan filmde herkesin avladığı ejderhayı eğittiği bir Viking köyünden söz ediliyor. Filmin ana karakteri Hıçkırık, bir ejderha yakalar ve ejderhaya”Dişsiz” adını koyar. Dişsiz ve Hıçkırık’ın yaşadığı serüvenlerin anlatıldığı filmin eleştirmen puanı ise 8.1

4. Beowulf IMDb: 6.3

Beowulf, İngilizlerin en eski destanı olarak geçiyor. Danimarka halkı, Grendel isimli yaratık nedeniyle zor zamanlar geçirmekte. Beowulf, Grendel’le savaşmak için Danimarka’ya gelmesiyle filmin yolculuğu başlıyor. Ejderha filmleri listemizde yer alan keyifli filmlerden biri Beowulf.

5. Gedo Senki IMDb: 6.5

ejderha filmleri

Efsanevi bir ülkede, bir adam ve genç bir çocuk bir dizi enteresan olayı araştırmaya başlar. Usta yönetmen Hayao Miyazaki‘nin oğlu Gorô Miyazaki tarafından yönetilen film, Ursula K. Leguin’in şaheseri Yerdeniz Öyküleri‘den uyarlanmış. Konusuna gelecek olursak, her şey bir savaş gemisinin dev dalgalar ile mücadelesiyle başlıyor. Devam eden fırtına ve beraberinde getirdiği kaotik hava ile, gökyüzünde beliren iki ejderha birbiriyle savaşa tutuşur. Lakin şöyle bir durum var ki, bugüne dek iki ejderhanın birbiriyle savaştığı asla görülmemiştir. Diğer yandan, Enland Kralı’nın kulağına bu vb. olumsuz birçok haber ulaşır. Ekinler yetişmez halde ve hayvanlar hastalanıp, sararıp ölmektedir. Üstelik kralın oğlu Arlen bir tam gündür kayıptır. Kralın büyücüsü Root’un söylediklerine göre dünyanın dengesi artık tamamen bozulmuştur. Ardından serüven devam eder.

6. Thor Ragnarok IMDb: 7.9

Karakterimiz Thor, gladyatörler gezegeni olan Sakaar’da mahsur kalmıştır. Asgard yok olmadan kendi evrenine gitmeli ve Ölüm Tanrıçası Hela’yı durdurmayı başarmalıdır. Ancak bu savaşında çekicini kaybedecektir. Ona bu serüvende Hulk yardım edecek. Loki ise dostluk ve düşmanlık arasında bulunan çizgiyi kaldıracak.

7. Hobbit IMDb: 8.0

ejderha filmleri

Krallığı kurtarmak amacıyla yola çıkan Büyücü Gandalf ve Bilbı Baggins, özel güçlere sahip birçok büyücü ve iri örümceklerle savaşır. Martin Freeman’a En İyi Erkek Oyuncu Dalında Empire Ödülü’nü kazandıran yapım 2012 yılında ilk kez seyirci ile buluştu. Film 1 milyar doların üzerinde hatrı sayılır bir gişe hasılatı elde etmeyi başardı. Ejderha filmleri listemizde ise 7. sıraya adını yazdırdı.

8. Çin Seddi IMDb: 5.9

ejderha filmleri

Yaklaşık 150 milyon dolarlık yüksek bir bütçeyle çekilen film, en çok seyredilen ejderha filmlerinin başında geliyor desek yanlış olmaz. Yönetmenliğini Yimou Zhang’ın yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Matt Damon ve Willem Dafoe gibi usta isimler de yer alıyor.

9. Ejder Yürek (Dragonheart) IMDb: 6.4

Yeni kralın ölmemesi için ejderha kalbi gereklidir. Ejderha, kalbinin yarısını verir ama yeni kral da babası gibi kötü biri olmayı tercih eder. Ejderha filmleri arasında en popüler filmlerinden biri olan Ejder Yürek listemize 9. sıradan giriyor.

10. Ruhların Kaçışı (Spirited Away  IMDb: 8.6

ejderha filmleri

Anime ustası Miyazaki’nin Oscarlı ve Altın Ayılı filminden bahsedeceğiz sırada. Chihiro ve ailesi, babasının yeni işi için taşındıkları kasabada bulunan bir yapıya girmeleri ile olayların ilk kıvılcımı atılır. Anne ve babası domuza dönen Chihiro ailesini kurtarmak için birbirinden zorlu serüvenlerle karşı karşıya kalacaktır. Film oldukça keyifli ve anlamlı diyaloglar ile harmanlanmış.

11. Eragon IMDb: 5.1

ABD, Macaristan, İngiltere ortak yapımı olan Eragon filmi, ilk kez 2006 yılında gösterime girdi. Eragon isimli bir çocuk girdiği ormanın derinliklerinde yeşil bir taş bulur. Yeşil taş çatlamaya başladığında ise kendisini ejderhaların olduğu bambaşka bir dünyanın içinde bulacaktır. Jeremy Irons ve John Malkovich gibi yetenekli oyuncuların da rol aldığı filmin seti ise Macaristan’ın Tatabanya şehrinde bulunuyordu.

12. Ateş Krallığı IMDb: 6.2

ejderha filmleri

Ejderha filmleri listemizde 12. sırada yer alan Ateş Krallığı ile listemize devam ediyoruz. Günümüz Londra’sında binlerce yıldır uyuyan bir ejderha nihayet uyandırılır. Ancak bu ejderha bir anda besin zincirinin en tepesine yerleşir. Ardından macera başlar.

13. Mulan IMDb: 7.5

Mulan, kökeni 6. yüzyıla dek dayanan bir Çin efsanesinden uyarlanmış animasyon filmidir. Hunları kötü gösterdiği için Türk izleyicilerinden oldukça fazla eleştiri alan film, uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler tarafında oldukça beğenilen bir ejderha filmi.

14. Ejder Avcıları IMDb: 6.6

Farklı yaratıkların yaşamlarını sürdürdüğü bir evrende dayısı için ejderha avcısı arayan bir kızın yoluna iki avcı çıkar. En korkunç ejderhayı avlamaya giden kimse sağ bir şekilde geri dönmemiştir. Ve sıra bu avcılara gelir. Serüven böylece devam eder.

15. Zindan Ve Ejderha IMDb: 3.6

Listemizde yer alan Zindan Ve Ejderha filmi aynı isme sahip bir masaüstü oyunundan ilham alınmış. İnsanlara eşitlik sağlamak isteyen bir kraliçe, krallığın kontrolünü ele geçirmek isteyen bir büyücü ve ejderhaları kontrol edebilen bir asanın yer aldığı film oldukça dikkat çekici.

16. Die nibelungen siegfried IMDb: 8.1

Kral Sigmund’un oğlu Siegfried, Solucanlar Kralı Gunter’ın güzel kız kardeşi Kriemhild’den haber alır. Ardından Hort, solucanlar yolunda bir ejderha öldürür ve bir hazine bulur. Gunther’in görünmez olmasını sağlayan bir maske, Krimhild’i kazanmasına yardım edecektir. Ama Brunhild Kriemhild’i lanetlediğinden, ona gerçekte ne olduğunu tek tek anlatır. Bu noktadan sonra Brunhild, Siegfried’in kafasını ister. Peki Gunther bunu kabul edecek midir? Ejderha filmleri listemizde yer alan bu macera dolu filmi merak ediyorsanız mutlaka bir şans verin deriz.

17. Gojira vs. Kingu Gidorâ IMDb: 6.6

Zamanda seyahat eden yolcular, ülkenin gelecekteki ekonomik saltanatını önlemek için Japonya’yı yok etmek üzere Godzilla‘yı planlarında kullanmayı seçerler. Kosuke Toyohara, Anna Nakagawa, Megumi Odaka, Katsuhiko Sasaki filmin ana ouncu kadrosunda yer alıyor. Godzilla vs.Kral Ghidorah, Kazuki Orimori tarafından yazılıp yönetilen ve Shōgo Tomiyama tarafından üretilen 1991 Japon kaiju filmi. Toho Studios tarafından dağıtılan film, Godzilla serisinin 18. filmi ve Franchise’ın Heisei döneminin üçüncü filmi niteliğinde.

18. Malefiz IMDb: 7.0

ejderha filmleri

Malefiz ile ejderha filmleri listemizi noktalıyoruz. Klasik Uyuyan Güzel masalına kötü tarafından bakınca ortaya Malefiz çıkıyor desek yanlış olmaz. Barış dolu bir orman krallığında büyüdüğü için huzurlu bir yaşama sahip olan Malefiz, görkemli siyah kanatları bulunan saf ve güzel bir kadındır. Ta ki bir zamanlar güvendiği adam olan Stephan topraklarının düzenini tehdit edinceye dek. Malefiz, topraklarını korur ancak acımasız bir ihanete uğrayınca o saf kalbi taş kesilir. Onun bu kadar kin dolu olmasının tek nedeni budur. Aurora’yı 100 yıllık bir ölüme mahkum etmesi de tüm bu çektiği acıların sonu olacaktır. Bu lanetin öyküsünü anlatan filmin yönetmenliğini Robert Stromberg üstleniyor. Başrol Malefiz’e Angelina Jolie hayat veriyor. Genç ve güzel prensesi ise Elle Fanning oynarken Elle’ye filmin kadrosunda Sharlto Copley, Miranda Richardson, Sam Riley, Kenneth Cranham gibi usta oyuncular eşlik ediyor.

İlginizi çekebilir;

Keşke Daha Önce Keşfetseydim Dedirten 17 Netflix Animasyon Dizisi

Dünyanın Sonunu Bilmek İsteyenlerin Merakını Artıracak En İyi 26 Kıyamet Filmi

Don Kişot’tan Ayı Louis’e: Hiçbir Zaman Yayınlanmamış 13 Disney Filmi

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir