1. Anasayfa
 2. Yaşam

Neden Bazı Kokular Nostaljik Anıları Geri Getirir?

Neden Bazı Kokular Nostaljik Anıları Geri Getirir?
Photo by Karina Zhukovskaya on Pexels.com
0

Bir fırının önünden geçiyorsunuz ve taze tarçınlı ruloların kokusu size çocukken anneannenizde geçirdiğiniz özensiz zamanları hatırlatıyor. Ya da bir kalabalıkta aniden hissettiğiniz annenizin parfümünün kokusu olabilir ve bu, telefonunuzu alıp hemen onu aramak istemenize neden olabilir. Kokuların en canlı anıları ve en güçlü duyguları nasıl tetikleyebildiği gerçekten şaşırtıcı ve bunun arkasında gerçek bir bilim var.

Koku ve hafızayı yakından bağlayan beynin anatomisidir.

Neden Bazı Kokular Nostaljik Anıları Geri Getirebilir?

Kokuları ile fırsatlar olduğunu beynin parçası  denilen koku alma duyusu . Bu yapı ayrıca bilgiyi beynin diğer bölümlerine, özellikle de başımıza ne gelirse gelsin yeni anılar yaratmada çok önemli bir rol oynayan hipokampusa gönderir . Beynimizde koku soğancığı ve hipokampus birbirine yakın konumlanmıştır .

Koku soğancığı aynı zamanda, hatıralardan ve duygusal tepkilerden sorumlu olan beynin yapısı olan amigdalaya da kolay erişime sahiptir . Koku soğanının hatıralar ve duygularla ilgili beyin yapılarının yanındaki konumu, kokuların neden nostaljiyi ateşleyebileceğini açıklıyor. Hayatın belirli anlarında belirli kokuları tanımlayamayabiliriz ama beynimiz bu kokuları hatıralarla ilişkilendirir . İlk kez büyükannenizin evinde bir tarçınlı rulo denediyseniz, büyük olasılıkla beyniniz o rulonun kokusunu büyükannenizin evine bağlayacaktır.

Tatlar da anıları geri getirebilir.

Neden Bazı Kokular Nostaljik Anıları Geri Getirebilir?

Bilime göre, yediğimiz yiyeceklerin tatları aslında tatlar (örneğin tatlı) ve kokuların bir  birleşimidir . Bu yüzden beyninizin hayatınızın belirli bir dönemiyle ilişkilendirdiği bir şeyi yediğinizde nostalji sizi çok zorlayabilir .

Kokular beyninizi eğitmenize yardımcı olabilir.

Neden Bazı Kokular Nostaljik Anıları Geri Getirebilir?

Koku duyumuz beyin yapılarımızla o kadar yakından bağlantılıdır ki, koku alma gücü beynimizi ve bilişsel becerilerimizi eğitmek için bile kullanılabilir  . Bilim, farklı kokuları koklamanın, ezberlemenin ve tanımlamanın, sözel akıcılık ( belirli bir kategoriden mümkün olduğunca çok kelime üretme yeteneği) gibi kokuyla bağlantılı olmayan bilişsel yetenekleri geliştirebileceğini söylüyor .

İnsanları farklı kokuları koklamaya ve ezberlemeye teşvik eden sözde “koku eğitimi”, beyin hücreleri arasında yeni bağlantılar kurulmasına veya mevcut bağlantıların güçlendirilmesine neden olabilir . Kokuların beynimizde olup bitenlerle bu kadar çok ilgisi olduğunu kim bilebilirdi?

Belirli bir kokuyu hissettiğinizde anılarınızın size nasıl geri döndüğünü hiç fark ettiniz mi? Hangi kokular sizin için canlı anıları tetikler?

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir