1. Anasayfa
 2. Genel

Kredi kartı olanlar dikkat! Artık de bunu yaptılar…

Kredi kartı olanlar dikkat! Artık de bunu yaptılar…
0

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğüne bağlı gruplar, iş yerlerinde moto kurye olarak çalışan ve sipariş götürdükleri konutlardaki bireylerin banka kartı ya da kredi kartlarını yazılımı değiştirilen POS aygıtlarına kopyalayarak bilgilerini alan bireylere yönelik operasyon düzenledi.  Yapılan operasyonda bu yolla kopyaladıkları bilgileri diğer bir manyetik karta aktararak  50 bin lira haksız yarar elde eden B.Ç, M.F.G, F.S, A.T ve H.A  gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramada şüphelilere ilişkin yazılımı değiştirilmiş üç adet POS aygıtı ve çok sayıda dijital gereç ele geçirildi. Şüpheliler Emniyetteki süreçlerinin akabinde çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

UZMANINDAN TAVSİYELER

Dolandırıcıların sistemini anlatan Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demirci, “Ürününüzü teslim aldınız ve artık ödeme etabına geldiniz, size uzatılan POS makinesi ekseriyetle geçersiz ya da üzerine zararlı yazılım yüklenmiş bir POS makinesi oluyor. Birinci süreçler orada gerçekleştirmeye çalışıyormuş üzere görünüyor lakin bütün kart bilgileriniz kopyalanıyor. Sonrasında sürecinizi gerçekleştiremedik diyorlar ve olması gereken POS makinasıyla ödemeniz alınıyor” dedi.

crop cyber spy typing on computer keyboard while hacking system

“FARK EDİLMESİ NİTEKİM ÇOK ZOR”

Birinci yapılan sürecin olağanda yapılandan farklı olduğunu söyleyen Osman Demirci, “Onların arabirimleri biraz daha farklı POS makinasında standart bir imgesi vardır, onlardan biraz daha farklı. Çok dikkatli bir tüketici bunu fark ediyor olabilir ancak genel olarak fark edilmesi sahiden çok sıkıntı. Farkına vardıktan sonra yapılması en değerli şey kartın kapatıldığından emin olunması gerekiyor. Bankayla çabucak bağlantıya geçilmeli. Kuryenin sahibi kurumla çabucak irtibata geçilmesi gerekiyor. Sonrasında kesinlikle kolluk kuvveti bilgilendirilmeli” dedi.

GÜNLÜK HARCAMA LİMİTLERİ EN AZA İNDİRİLMELİ

Dolandırıcılara karşı alınması gereken tedbirleri anlatan Demirci, “Tanımadığımız bilmediğimiz daima alışveriş yapmadığımız yerlerden bu biçim alışverişler yapmamak bu çok değerli. Kart limitlerimizi çok asgarî düzeylerde tutuyor olabiliriz. Günlük harcama limitlerimiz çok az ve küçük olabilir. Bu da rastgele bir dolandırıcılığa karışırsak direkt en düşük parayı kaybetmiş oluruz tüm hesabımızdaki para kaybolmamış olur” diye konuştu.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir