1. Anasayfa
 2. Genel

Web sitesi sağ tuş kopyalama engellemesini nasıl kaldırılır?

Web sitesi sağ tuş kopyalama engellemesini nasıl kaldırılır?
0

Bir siteyi Ziyaret Ettiğiniz ve bu sitede beğendiğiniz bir konu , yazı , resimleri kopyalamak istediğiniz zaman farenizin sağ tuşunun çalışmadığını fark etmişinizdir. Bu Kopyalama Engelleyen özellik site yöneticisi  tarafından hazırlanmış konunun ,, içeriğinin çalınmasını engellemek için hazırlanmış script yada eklentiler ile bunu engellemektedir. İçerik kopya engelleme , fare sağ tuş engelleme , fare sağ tuş bloklama gibi adlandırılır.

Peki Beğendiğiniz bir yazı , içeriği bu engellenmiş site’den almak için ne yapabiliriz ?  bunun için hangi tarayıcı kullanıyorsunuz bununla ilgili olarak bir göz atalım.

Mozilla ( firefox ) Tarayıcı için Sağ Tuş Engellemesi Kaldırma ;

Mozilla Tarayıcısı için Sağ tık engellini , Sağ tuş Engellemesini kaldırmak için kullana bileceğimiz güzel bir eklentimiz var bu ekletimizin adı RightToClick  Bu eklenti ile Firefox kullananlar için Sağ Tuş Kopyalama Yasağını kaldırmış olacaksınız.

RightToClick İndir 

Google Chrome Sağ Tuş Engellemesi Kaldırma ;

Google tarayıcı kullananlar için Sağ tık Engelini  kaldırma , Sağ Tuş kopyalama yasağını kaldırma için Chrome açıyoruz.

Ayarlar > Gelişmiş Ayarları Göster > Gizlilik > İçerik Ayarı > Bu Adımları izliyoruz.

Burada ” Hiç bir Sitenin JavaScript çalışmasına izin verme ”  işaretliyoruz ve Sayfamızı F5 tuşu ile yeniliyoruz. Yada İstisnaları yönet…  adımından sağ tuş engelinin olduğu siteyi buraya ekleyebiliriz. Daha Sonra işiniz bittiğinde Tekrar Önerilen ayara geri alarak F5 tuşu ile reflesh ederek sayfayı düzeltelim.

İnternet Explorer Sağ Tuş Engellemesini Kaldırma ;

i.explorer için sağ tuş özelliğini kaldırma , İnternet sağ tık engellini kaldırma , explorer sağ tuş blokesini kaldırmak için uygulanacak adımlar ;

İnternet Explorer Tarayıcımızı açıyoruz  F12 Tuş basarak Geliştirici Ayarları > Devre Dışı Bırak > Komut Dosyası üzerine gelerek bunu seçiyoruz.  işiniz bittik den sonra tekrar bunu aktif hale getirebilirsiniz.

Yandex Browser Sağ Tuş Engellemesini Kaldırma ;

Yandex Tarayıcı için Sağ tuş kopyalama engellemisini kaldırma , yandex sağ tık blok kaldırma için Yandex Tarayıcı açıyoruz chrome://settings/  komutunu adres çubuğuna yapıştırıp enterliyoruz.

Gelişmiş Ayarları Göster > Gizlilik > İçerik Ayarı > bölümüne giriş yaparak aynen Chrome ayarında olduğu gibi işlemleri yapıyoruz ve işlem bittiğinde geri ayarlarına geri döndürüyoruz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir