1. Anasayfa
 2. Haberler

Facebook RT ve Sputnik’i engelledi

Facebook RT ve Sputnik’i engelledi
Photo by Pixabay on Pexels.com
0

Facebook, tüm Avrupa Birliği genelinde iki Rus devlet medya kuruluşuna “erişimi kısıtlıyor”.

Facebook RT ve Sputnik’i engelledi

Facebook bu hamle ile yayıncıların ülkelerdeki milyonlarca insanla içerik paylaşmasını engelleyecek. Meta’nın Küresel İşlerden Sorumlu Başkanı Nick Clegg, RT ve Sputnik’in bloke edildiğini duyurdu. Bu hamlenin AB’den gelen “bir takım” hükümet taleplerine yanıt olduğunu da belirtti.

Clegg, “Mevcut durumun istisnai doğası göz önüne alındığında, şu anda AB genelinde RT ve Sputnik’e erişimi kısıtlayacağız.” dedi. Değişiklik, Facebook’un reklamlara ve diğer para kazanma özelliklerine erişimi engellemesinden sonra geldi. Sosyal ağ, yayınların Ukrayna içinde içerik yayınlamasını da engellemişti.

Clegg, “erişimi kısıtlamanın” ne anlama geldiği konusunda detaylı ayrıntı vermedi. Kısıtlama ile bu hesaplar AB’de tamamen erişilemez mi olacak yoksa kendi ülkelerindeki yayınlar da mı kısıtlanacak belli değil. Facebook ve diğer platformlar, dezenformasyonda keskin bir artış olduğu için son günlerde Rusya destekli yayınların etkisini azaltmak için daha agresif önlemler aldı.

Twitter Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus devlet medya hesaplarından gelen tweetleri etiketleyeceğini ve bunların platform üzerindeki etkisini azaltmaya çalışacağını duyurdu. Youtube ayrıca, satış noktalarının kanallarından para kazanma yeteneğini de engelledi.

Sosyal medya platformlarında giderek artan engellemeler ile Rusya’ya tepki gösterilmiş durumda. Ancak çatışmalar bir kaç gündür hala sürüyor. Son olarak Apple da Rusya’ya rest çekti.

Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir