1. Anasayfa
 2. Haberler

Yaz 2021 doodle’ı ne demek? 21 Haziran yaz gün dönümü nedir? İşte yaz gün dönümü özellikleri

Yaz 2021 doodle’ı ne demek? 21 Haziran yaz gün dönümü nedir? İşte yaz gün dönümü özellikleri
Photo by James Wheeler on Pexels.com
0

Google kullanıcıları bugün ana sayfayı açtıklarında Yaz 2021 doodle’ı ile karşı karşıya geldi. 21 Haziran yaz gün dönümüne özel doodle tasarımı oluşturan Google, “yaz 2021” etiketiyle başta yaz gün dönümü olmak üzere yaz mevsimiyle ilgili içerikleri tek bir sayfada kullanıcılarına sunuyor. Peki, 21 Haziran yaz gün dönümü nedir? İşte, yaz gün dönümü özellikleri

Yaz gün dönümünün özellikleri, Google’ın hazırladığı doodle tasarımı ile gündeme geldi. Google, yaz sezonu ile ilgili doodle hazırladı. Arama motorunun sayfasındaki yaz 2021’e tıklandığı zaman yaz gün dönümü ile ilgili yer alan haberlere ve görsellere de erişim imkanı sunuldu. “Gün dönümü” kelimesi, temelde “Güneş (sol) duruşu (stitium)” anlamına gelen Latince solstitium kelimesinden gelirken, 21 Haziran’da kuzey yarım kürede yaz mevsimi başlıyor. Bu tarihte en uzun gündüz, en kısa gece yaşanıyor.

YAZ GÜN DÖNÜMÜ NEDİR? 

Yaz gün dönümü her yıl 21 Haziran’da gerçekleşiyor. Güneş, Dünya’nın eğik ekseni nedeniyle yıl boyunca gökyüzünde en düşük veya en yüksek noktaya ulaştığında bir gündönümü oluşur. Dünyanın yarısı yazın gelişini ve yılın en uzun gününü yaz gündönümü ile kutlamak için bir araya gelirken; diğer yarısı kış başlangıcını yaşayacak. Bu yıl, kış gündönümü 21 Haziran’da güney yarım kürede gerçekleşecek.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir