1. Anasayfa
 2. Teknoloji

TikTok sahibi ByteDance yeni uygulamasını geliştiriyor

TikTok sahibi ByteDance yeni uygulamasını geliştiriyor
Photo by cottonbro on Pexels.com
0

ByteDance Flipagram’ın yükselişini hızlandırmak için Instagram ve diğer sosyal medya platformlarından profilleri, videoları, kullanıcı adlarını ve diğer içerikleri çekiyor.

Buzzfeed, Çinli şirketin, kullanıcıların rızası olmadan içerik için “yüz binlerce” hesabı aktardığını bildirdi. ByteDance tarafından 2017’de satın alınan Flipagram, kullanıcıların müziğe ayarlanmış kısa slayt gösterisi videoları oluşturmasına izin veren bir platform. TikTok ve diğer kısa biçimli video uygulamalarının bir tür basitleştirilmiş versiyonu de denebilir. Uygulama o zamandan beri Vigo Video olarak yeniden adlandırıldı.

Buzzfeed tarafından görüşülen eski ByteDance çalışanlarına göre, kullanıcı profillerinin ele geçirmesi Flipagram için bir “hack” hamlesi. Ayrıca bu hamle ile platformun ve kullanıcı tabanının genişletilmesi hedefleniyor. Flipagram, eski bir çalışana göre, yüksek öncelikli ülkelerden günde 10.000’e kadar video çekiyordu. Flipagram’ın içerik kazıdığı iddia edilen üç platform Instagram, Snapchat ve Musical.ly olarak karşımıza çıkıyor.

Çalışanlar ayrıca, büyük ABD sosyal medya platformlarından alınan içeriğin daha sonra Bytedance’ın “Sizin İçin” algoritmasını oluşturmak için kullanıldığını iddia ediyor. TikTok, Flipagram’ın çalınan verilerinin TikTOk’un “Sizin İçin” algoritmasını oluşturmak için kullanılıp kullanılmadığı konusunda henüz yorum yapmadı. Şu anda TikTok benzeri uygulamalar ile sosyal medya şirketleri arasında ciddi bir kapışma mevcut. Reels’in rakip uygulamasına daha fazla trafik çekmesini önlemek için Instagram, kısa süre önce artık TikTok’u tanıtmayacağını duyurdu.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir