Google, deneysel yapay zeka aracını piyasaya sürdü
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Google, deneysel yapay zeka aracını piyasaya sürdü

0

Bu araç, metin açıklamalarını müziğe çevirebiliyor. Böylece kullanıcılar, “yemek partisi için duygusal caz” ya da “hipnotik endüstriyel techno” gibi isteklerde bulunabiliyor ve sistem, bu isteklere göre birkaç farklı versiyon oluşturabiliyor.

Kullanıcılar, müziklerini oluştururken hangi enstrümanları kullanmak istediklerini belirleyebiliyorlar, örneğin “elektronik” veya “klasik”. Aynı zamanda oluşturdukları MusicLM eserlerinde hedefledikleri “hava, ruh hali veya duygu” gibi özellikler de belirtilebiliyor.

Google, MusicLM’yi ilk defa bir akademik makalede Ocak ayında tanıttı ve aracı hemen yayınlama gibi bir planlarının olmadığını söylemişti. Makalenin yazarları, MusicLM gibi bir sistemin birçok etik zorluğu olduğunu ve eğitim verilerindeki telif hakkıyla korunan materyalleri oluşturulan şarkılara dahil etme eğiliminde olduğunu ifade etmişlerdi.

Ancak, son aylarda Google, müzisyenlerle birlikte çalıştığını ve atölyeler düzenlediğini açıkladı. Bu çalışmalar, “teknolojinin yaratıcı sürece nasıl katkı sağlayabileceğini” göstermek için yapıldı. Bunun sonucunda, AI Test Kitchen’daki MusicLM sürümü belirli sanatçılar veya vokallerle müzik oluşturmayacak. Bu konuda ne düşündüğünüz size bağlı.

Fakat, üretilen müzikle ilgili daha geniş zorlukların hemen çözüleceğini söylemek pek mümkün değil. 2020 yılında, Jay-Z’nin plak şirketi, yapay zeka kullanarak Billy Joel’in “We Didn’t Start the Fire” gibi şarkılar için Jay-Z cover’ları oluşturan YouTube kanalı Vocal Synthesis’e telif hakkı ihlali nedeniyle dava açmıştı. YouTube başlangıçta videoları kaldırdı, ancak taleplerin “eksik” olduğunu belirledikten sonra videoları tekrar yayına aldı.

 • 0
  bayildim
  BAYILDIM
 • 0
  tebrikler
  TEBRIKLER
 • 0
  guzel
  GUZEL
 • 1
  acaba
  ACABA
 • 0
  igrenc
  IGRENC
 • 0
  kizdim
  KIZDIM

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir