1. Anasayfa
 2. Genel

Tesla sürüş yazılımının fiyatını 12.000 dolara çıkardı

Tesla sürüş yazılımının fiyatını 12.000 dolara çıkardı
Photo by Craig Adderley on Pexels.com
0

Elon Musk, Cuma günü 2.000 dolarlık bir artış olan yeni fiyatın “yalnızca ABD’deki” müşteriler için 17 Ocak’ta yürürlüğe gireceğini tweetledi.

Tesla sürüş yazılımının fiyatını 12.000 dolara çıkardı

Yazılım geniş sürüme yaklaştıkça FSD için aylık 199 dolarlık abonelik fiyatının artacağını söyledi. Tesla, FSD’yi beta sürümünde 2020 yılının Ekim ayında – 8.000 $ olarak fiyatlandırıldığı sırada – belirli bir müşteri grubuyla test etmeye başlamıştı. Tesla, kısa bir süre sonra FSD fiyatını 10.000 dolara çıkardı.

Yazılım, Tesla araçlarını tamamen otonom hale getirmiyor. Bu yüzden hala denetlenecek bir süreç söz konusu, ancak araba problemsiz bir şekilde sürebilecek. ”Eylül ayında Tesla, araçların gösterge tablosu ekranlarındaki bir “istek” düğmesi aracılığıyla FSD beta sürümünü daha fazla sürücüye açtı.

Ancak yazılıma erişmek için sürücülerin iyi bir “güvenlik puanı”na sahip olması gerekiyor. Tesla, “sürüşünüzün gelecekteki bir çarpışmayla sonuçlanma olasılığını” tahmin eden beş kriteri kullanarak güvenlik puanını belirleyecek.

Musk, Tesla’nın FSD’sinin birkaç yıl boyunca daha geniş bir şekilde piyasaya sürüleceğine söz vermişti. 2018’de FSD’nin “uzun zamandır beklenen” versiyonunun o yaz kullanıma sunulacağını söyledi. Ardından 2019’da “bundan bir yıl sonra” “tam kendi kendine sürüşe sahip her şeye sahip bir milyondan fazla araba” olacağını duyurdu.

Bu tarihler geldi ve geçti, ancak Tesla’nın FSD’si, yalnızca FSD paketini satın alanlar için mevcut beta sürümünde kaldı.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir