1. Anasayfa
 2. Haberler

e-Devlet Kapısı hack iddialarıyla ilgili resmi açıklama yaptı!

e-Devlet Kapısı hack iddialarıyla ilgili resmi açıklama yaptı!
0

e-Devlet Kapısı, e-Devlet’in hacklenmesine ilişkin yapılan paylaşımların ardından konuyla ilgili resmi açıklama yaptı!

Geçtiğimiz saatlerde yapılan paylaşımlarda e-Devlet Kapısı’nın hacklendiği iddia edilmişti. Konuyla ilgili paylaşımlar hız kesmeden devam edince yetkili merciler devreye girdi. Bizzat e-Devlet konuyla ilgili açıklama yayınlandı.

e-Devlet hacklendi iddialarına ilişkin resmi açıklama geldi!

e-Devlet hacklendi iddialarına ilişkin resmi açıklama geldi!

e-Devlet Kapısı’nın hacklendiğine ilişkin iddiaların ardından devlet tarafından resmi açıklama geldi! İşte detaylar…

e-Devlet Kapısı hacklendi iddiaları için açıklama!

Yaklaşık 1 saat kadar önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer bazı isimlerin kimlik kartlarının olduğu iddia edilen görseller Twitter üzerinden paylaşılmıştı. Konuyla ilgili Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi açıklama yaparak söz konusu paylaşımların asılsız olduğunu duyurdu.

Kimlik bilgilerinin yanı sıra Türkiye’nin en çok kullanıcıya ev sahipliği yapan devletin sanal hâli e-Devlet’in hacklendiği de iddia edilmişti. Bugün e-Devlet içerisinde yaklaşık 59 milyon 44 bin Türkiye vatandaşının üyelik kaydı bulunuyor.

e-Devlet Kapısı resmi açıklama yaptı

Bütün bu gelişmelerin ardından devreye giren e-Devlet Kapısı söz konusu “hack” iddialarıyla ilgili resmi açıklama yayınladı.

12.04.2022 tarihinde ortaya atılan e-Devlet Kapısı veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı kontrollerde e-Devlet Kapısı altyapısında herhangi bir veri sızıntısına rastlanmamıştır.

e-Devlet Kapısı vatandaşlarımıza yönelik nüfus, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görseli, biyometri, aile, eğitim, çalışma veya sağlık verisi gibi verileri tutmamaktadır; bu verileri tutan sistemlere erişim sağlayan bir kapı niteliğindedir.

Servis edilen sahte Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görsellerinin, kamuoyunca bilinen bilgiler kullanılarak sahte kimlik kartı oluşturma uygulamaları vasıtasıyla üretildiği anlaşılmaktadır. Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır.

Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler en etkin koruma yöntemidir. Dijital altyapılarımızın güvenliği ve bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmalarında tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir. Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

Yapılan açıklamada hiçbir verinin e-Devlet Kapısı içerisinde tutulmadığı ve e-Devlet sistemine giriş yapan vatandaşların ulaştıkları kuruma geçiş yaptıktan sonra bilgilerinin ilgili kurumun altyapısından eriştikleri ifade ediliyor.

Yazı Kaynakları
Shifdelete
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir