Apple kullanıcılarına müjde: Face ID tamiri resmen başlıyor!
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Apple kullanıcılarına müjde: Face ID tamiri resmen başlıyor!

0

Geçtiğimiz aylarda Apple’ın Face ID tamiri için yeni bir operasyon başlatacağı duyurulmuştu. Bu durumla ilgili güzel bir daha haber geldi.

Apple kullanıcılarına müjde: Face ID tamiri resmen başlıyor!

Apple, iPhone 5S modelinden iPhone 8 serisine kadar ve sonrasında da SE modelleri ile Touch ID parmak izi okuma sensörünü kullandı. iPhone X ile birlikte daha sonra çıkan iPhone XS, iPhone 11, 12 ve bu yıl tanıtılan iPhone 13 modellerinde olduğu gibi Face ID sensör ile yüz tanıma teknolojisini kullandı.

Touch ID sensörden farklı olarak ise Face ID tamiri oldukça zor olduğu için şirket bugüne kadar herhangi bir arızayla karşılaştığında direkt olarak ekran değişimini gerçekleştiriyordu. Tabii garanti süresi sona eren kullanıcılar için bu büyük bir problem haline geldi. Zira panel değişim ücretleri şu anda 4.949 TL’ye kadar çıkmış durumda. Ancak şirket bu durumu değiştirecek haberi verdi.

Geçtiğimiz yıl içerisinde pek çok hırsızlık vakasını önlemesiyle gündeme gelen Apple AirTag, bu kez suça alet oldu.

Face ID tamiri artık tüm modeller için mümkün olacak!

Geçtiğimiz Şubat ayı içerisinde yapılan bir açıklamaya göre Apple Store teknik servisleri ve Apple’ın yetkili servis sağlayıcıları artık TrueDepth kamera bölümüne erişim sağlayabilecek. Bu sayede tüm ekranın değişimi yerine yalnızca ön kamera ve sensörlerin olduğu modül değiştirilebilecek.

Face ID tamiri

Önceki açıklanan plana göre iPhone XS ve sonrasında çıkan modeller için bu tamir süreci gerçekleşecekti. Yani iPhone X bu listenin dışında bırakıldığı için Face ID’si bozulan kullanıcıların yine tüm ekranı değiştirmesi gerekecekti.

Bugün ortaya çıkan bilgilere göreyse Apple, iPhone X modeli için de ayrıca bir tamir sürecini başlatacak. Serinin diğer modellerinden farklı bir sensör yapısına sahip olan bu cihaz için özel parça tedariği sağlanacak.

Kullanıcılar açısından bu durumun en önemli tarafı tabii ki de tamir ücretlerinin büyük ölçüde düşecek olması olarak gözüküyor. Zira artık 5 bin TL’lere varan ekran değişimi yerine yalnızca Face ID modülü değiştirilecek. Ancak şu an için bu parçanın ücretinin ne olacağı konusunda bir netlik bulunmuyor.

Yazı Kaynakları
shiftdelete
 • 0
  bayildim
  BAYILDIM
 • 0
  tebrikler
  TEBRIKLER
 • 0
  guzel
  GUZEL
 • 0
  acaba
  ACABA
 • 0
  igrenc
  IGRENC
 • 0
  kizdim
  KIZDIM

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir