1. Anasayfa
 2. Bilgi

Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Google Passkeys nedir?
0

Google, “Şifre dönemi sona erdi, şifreler için sonun başlangıcı” gibi büyük sözlerle şifre anahtarı veya asıl adıyla Passkeys özelliğini kullanıcıların beğenisine sundu.

Şirketin açıklamasına göre şifre anahtarı, telefonun kilit ekranını açar gibi uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmayı sağlıyor. Bunu da parmak izi, yüz taraması veya ekran kilidi PIN’i ile yapıyor. Google, şifre anahtarının kimlik avına ve saldırılara dirençli olduğu söylerken, SMS’le gelen doğrulama kodu gibi güvenlik önlemlerinden de daha güvenli olduğunu vurguladı.

macbook air on grey wooden table

Kullanıma sunulan Google Passkeys ile artık hesaplara giriş yapılabiliyor. Docusign, Kayak, PayPal, Shopify ve Yahoo! Japonya gibi hizmetlerde şimdiden şifre anahtarına destek vermeye başladı. Google Workspace’te yönetici hesapları, normal kullanıcılar için Google Passkeys’i etkinleştirme seçeneğine sahip olacak.

Veri mühendisi olan Yogesh Brar, Google I/O 2023 konferansında nelerin tanıtılacağını paylaştı. Yogesh Brar’a göre Google Pixel 7a, Pixel Fold, Pixel Tablet ve Pixel Buds A serisi (Mavi renkli) kulaklıklar resmen açıklanacak. Bununla birlikte Pixel 8 serisinin de tadımlık diyebileceğimiz öngösterimi yapılacak. Büyük ihtimalle Pixel 8 ailesini Ekim ayına kadar göremeyeceğiz. Ek bilgi de verelim, Google Hindistan, Pixel 7a’nın 11 Mayıs’ta (ABD’de 10 Mayıs’ta) satışa çıkacağını doğruladı.

Yazı Kaynakları
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir