1. Anasayfa
 2. Bilgi

Google aramalarında doğru sonuçları bulmak


0


Dijital çağ ilerledikçe, internetin daha da bağımlısı haline geldik. Şüphesiz ki, günümüzde şarkı sözleri, yaklaşan etkinlikler veya yemek tarifleri gibi milyonlarca konu hakkında her şeyi internette bulabilirsiniz. Ortalama seviyedeki bir bilgisayar kullanıcısı “Googling” denilen sanat dan haberdardır.
İhtiyacınız olanı bulmak her zaman tam olarak kolay değildir. Çoğu zaman, istediğiniz sonuca ulaşmak için sayfaların içerisindeki sayfaları da araştırmak zorunda kalabilirsiniz. Googling sanatında ustalıkla kullanabileceğiniz çeşitli numaralar var. Google’ı bilgi aramak için kullanırken 8 yararlı ip ucu

1. İki zaman aralığındaki bir konuyu aramak

Bir çok araştırmacının kullandığı, çok yararlı bir hiledir. Bu araç, kesin bir zaman dilimini hedeflemenizi ve arama sonuçlarını daraltmanızı sağlar. Anahtar kelimelerin sonuna … nokta koyarak en sona sınırlamak istediğiniz zamanı yazabilirsiniz.

2. Belirli başlık veya URL’leri bulma

Belirli bir anahtar kelimeyle ilgili her şeyi arıyorsanız, anahtar kelimenin önüne “intitle:” eklemeniz size yardımcı olacaktır. Bu, arama sonuçlarınızın yalnızca o başlıkta veya anahtar kelimenizi içeren web sitelerini listeler.

3. Bir Web sitesi içinde arama

Belki de geçen hafta okuduğunuz belirli bir makale arıyorsunuz. Hangi web sitesini okuduğunuzu ve neyin nerede olduğunu hatırlıyorsunuz, ancak tam başlığı hatırlamıyorsanız bu hile yardımcı olacaktır. Veya bir web sitesinde ilgi alanınızla ilgili daha fazla sayfa olup olmadığını kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Bu durumda, arama çubuğunuzdaki web sitesi adresini yazdıktan sonra belirli bir anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini ekleyerek aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

4. İlgili siteleri arama

Belki yılbaşı için hazırlanan bir siteden alışveriş yapıyorsunuzdur veya gardırobunuzu genişletmek için kendi kendinize alışveriş yapıyorsunuzdur. Benzer web sitelerini “related:” yazıp ardından bir web sitesi adresini yazarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

5. Hatırlayamadığınız kelimeyle arama

Aramak istediğiniz bir cümle içerisindeki bir kelimeyi hatırlayamıyorsanız, unutulan kelime için parantez içine (“around”) yazarak eksik parçaları tamamlatarak arama yapabilirsiniz. Kitap severler için uzun cümlelerin aranmasında en sevilen ve tercih edilen araç olacaktır.

6. Eksik parçayı doldurarak arama

İşte benzer bir numara. Bazen bir fikriniz vardır ve sonuna geldiğinizde “bu cümle nasıldı?” diye hatırlayamıyorsunuzdur. Endişelenmeye gerek yok. Çünkü Google bu işi sizin için kelimenin sonuna “*” işaretini koyarsanız yapıyor.

7. Bir konuyla ilgili her şeyi arama

İnternette aradığınız bir ürün veya konuyla ilgili alakasız konuları ve başlıkları görmek istemiyorsanız, bu istenmeyen arama sonuçlarını önlemenin kolay bir yolu var. Tek yapmanız gereken, arama çubuğunda anahtar kelimeyi yazdıktan sonra “-“ işaretini eklemektir.

8. Kesinlikle aradığınız bir şey varsa

Aradığınız web sitesini biliyorsanız işiniz kolaydır. Ancak, aramanızı kısıtlamak istiyorsanız bu hile işinize yarayacaktır. Mesela bir şarkı sözü veya şiir satırı arıyorsanız “anahtar kelime” nizi tırnak işareti içine yazarak aramayı filtreleyebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir