1. Anasayfa
 2. Genel

Facebook “Haber Kaynağı” isimli özellik artık yok

Facebook “Haber Kaynağı” isimli özellik artık yok
Photo by Pixabay on Pexels.com
0

15 yıldan uzun bir süre sonra şirket, buranın adını sadece “Feed” olarak değiştiriyor.

Facebook “Haber Kaynağı” isimli özellik artık yok

Mark Zuckerberg’in şirketini Meta olarak yeniden adlandırdığını açıklamasından aylar sonra yeni bir değişiklik geldi. Yapılan değişiklik Facebook’un temel ürünlerinin algısını değiştirmeye çalıştığının işareti.

Bir Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada, yeni takma adının “insanların Akışlarında gördüğü çeşitli içeriği daha iyi yansıtması” anlamına geldiğini söyledi. Feed özelliğin uygulamada çalışma şeklini değişmeyecek.

Haberlerin kaldırılması, şirketin sosyal ağ uygulaması yerine meta veri tabanına odaklanan bir geleceğe baktığının bir göstergesi.

Şirket vizyonunu değiştirdiği gibi içeriklerinde de değişikliğe gidiyor. Şirket yöneticileri yıllardır haberlerin insanların platformda paylaştıklarının yalnızca “küçük bir yüzdesi” olduğunu savundu.

Facebook yakın zamanda özellikle aşırı sağ kişilerden gelen kutuplaştırıcı içeriğin, akışa hakim olduğu algısına karşı koymaya çalıştı. Öyle ki şirket, siyasi içeriğin o kadar popüler olmadığını iddia eden raporlar yayınladı.

Facebook haber paylaşımı ya da siyasal olayların merkezi olarak görülme imajını değiştirmeye çalışıyor. Bu nedenle de Haber Akışı yerine artık direkt olarak Akış ismini kullanacak. Elbette, yüzeysel bir ad değişikliği bu sorunların hiçbirini çözmez, ancak Facebook’un, yeni bir çağa girdiğine dair iddialarını daha da desteklemesine yardımcı olabilir.

Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir