Facebook “Haber Kaynağı” isimli özellik artık yok
 1. Anasayfa
 2. Genel

Facebook “Haber Kaynağı” isimli özellik artık yok

0

15 yıldan uzun bir süre sonra şirket, buranın adını sadece “Feed” olarak değiştiriyor.

Facebook “Haber Kaynağı” isimli özellik artık yok

Mark Zuckerberg’in şirketini Meta olarak yeniden adlandırdığını açıklamasından aylar sonra yeni bir değişiklik geldi. Yapılan değişiklik Facebook’un temel ürünlerinin algısını değiştirmeye çalıştığının işareti.

Bir Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada, yeni takma adının “insanların Akışlarında gördüğü çeşitli içeriği daha iyi yansıtması” anlamına geldiğini söyledi. Feed özelliğin uygulamada çalışma şeklini değişmeyecek.

Haberlerin kaldırılması, şirketin sosyal ağ uygulaması yerine meta veri tabanına odaklanan bir geleceğe baktığının bir göstergesi.

Şirket vizyonunu değiştirdiği gibi içeriklerinde de değişikliğe gidiyor. Şirket yöneticileri yıllardır haberlerin insanların platformda paylaştıklarının yalnızca “küçük bir yüzdesi” olduğunu savundu.

Facebook yakın zamanda özellikle aşırı sağ kişilerden gelen kutuplaştırıcı içeriğin, akışa hakim olduğu algısına karşı koymaya çalıştı. Öyle ki şirket, siyasi içeriğin o kadar popüler olmadığını iddia eden raporlar yayınladı.

Facebook haber paylaşımı ya da siyasal olayların merkezi olarak görülme imajını değiştirmeye çalışıyor. Bu nedenle de Haber Akışı yerine artık direkt olarak Akış ismini kullanacak. Elbette, yüzeysel bir ad değişikliği bu sorunların hiçbirini çözmez, ancak Facebook’un, yeni bir çağa girdiğine dair iddialarını daha da desteklemesine yardımcı olabilir.

Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

 • 0
  bayildim
  BAYILDIM
 • 0
  tebrikler
  TEBRIKLER
 • 0
  guzel
  GUZEL
 • 0
  acaba
  ACABA
 • 0
  igrenc
  IGRENC
 • 0
  kizdim
  KIZDIM

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir