1. Anasayfa
 2. Bilgi

Arama Motoru Nedir? En Popüler Arama Motorları Nelerdir?


0

Gelişen teknolojiyle internet kullanımı da her geçen gün artıyor. Her internet kullanıcısının günde en az bir kez olsun kullandığı arama motorları, günümüzde internet kullanımının vazgeçilmezi oluyor. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre 4 milyardan fazla internet kullanıcısı ve 1 buçuk milyardan fazla internet sitesi bulunuyor. Bu durum, arama motorlarını hayatımızda önemli bir konuma getiriyor.

arama-motoru-nedir

Bilgi edinmek, alışveriş yapmak, paylaşımda bulunmak ve bunun gibi birçok aktiviteyi gerçekleştirmek için birbirinden farklı sitelere girilmelidir. Bu sayfalara erişmek için URL adı verilen web adreslerinden yararlanılıyor. Arama motorları erişmek istenilen alana hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor. Bu sayede zamandan tasarruf ve hayatın akışı içerisinde önemli bir fayda sağlanmış oluyor.

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru anlamı adından da anlaşılacağı gibi merak edilen ya da ulaşılmak istenilen bilgiye ulaşmayı sağlayan bir mekanizmadır. Genel olarak internet üzerinden aranılan verilere erişim sağlamak amacı ile kullanılıyor. Web robotu, arama indeksi ve kullanıcı ara birimi gibi üç farklı bileşenden oluşuyor. En sık tıklanan internet siteleri aranan kelime ya da cümleye göre sırayla listeleniyor.

en-populer-arama-motorlari

İlk arama motoru 1990 yılında bir üniversite öğrenci tarafından oluşturuldu. Daha sonra zaman içerisinde geliştirme çalışmaları yapıldı ancak 90’ların sonuna kadar çok büyük çapta bir yatırım gerçekleşmedi. Daha sonra teknolojik gelişmeler ve Google’ın kurulması ile önemli ölçüde gelişmeler meydana geldi. Ardından yapılan yatırımlar sonucunda önemli kazançlar elde edildi ve günümüze kadar gelindi.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Arama motoru nedir sorusunun cevabı verdikten sonra arama motorlarının nasıl çalıştığı konusuna değinmekte fayda var. Robot, internet sitelerini ve bu sitelerin birbirlerine ulaştırdıkları bağlantılar ile aralarında dolaşıyor ve bu sayfalarının içeriklerini koruyor. Bu içerikler kendi içerisinde indekslenerek aranmaya uygun hale getiriliyor. Kullanıcı ara birimi ise var olan indekslerin aranmasını sağlanıyor.

Aranan sayfalara ulaşmak için belirtilen alana istenilen sözcük yazılıyor ve ardından ara butonuna basılıyor. Bazı siteler kendilerini arama motoruna kayıt ettiriyor. Böylelikle daha bulunabilir hale gelebiliyorlar. İnternette var olan milyonlarca site içerisinden öne çıkmak ve bulunabilir olmak için kelimeleri indeksleyen web siteleri bulunuyor. Bu servislerin arama dizini, arama motoru ve metasearch gibi çeşitleri yer alıyor.

en-cok-kullanilan-arama-motorlari

Arama dizini, bilgileri kategorilere ayırıyor. Seçme bilgiler bulunuyor. Web sitesi sahiplerinin belirttiği özet bilgiler içerisinden arama yapılıyor. Arama motoru, aranan kelime her ne ise hangi sitede o kelime geçiyor ise onu ekrana getiriyor. Birden çok arama motorunda arama gerçekleştiren sitelere ise Metasearch ismi veriliyor. Günümüzde bunlar gibi pek çok arama motoru isimleri bulunuyor.

En Popüler Arama Motorları Hangileri?

Gelişen teknolojiyle bilgiye erişmenin oldukça kolay olduğu dönemlerden geçiliyor. Bilgiye hızlı ve kolay erişmenin en önemli sağlayıcısıysa arama motorları. Tek tuş ile ulaşmak istediğimiz bilgiye, ürüne hatta kişiye erişim imkânı sunuyorlar. Bu amaçla var olan çok sayıda arama motoru sanal ortamda bulunuyor. Bunların içerisinden en sık kullanılan ve en popüler arama motorlarını sizin için derledik.

Google

Google arama motoru dünyanın en çok kullanılan arama motorudur. Aynı zamanda Google’ın ürünleri arasından en popüler ürünüdür. Arama motoru pazarının neredeyse yüzde 70’i Google’a ait olduğu biliniyor. Teknoloji devi her zaman gelişimine devam ediyor ve son kullanıcıya en iyi sonuçları sunmak için arama motoru algoritmasını geliştirmek istiyor. 

google-arama-motoru

Google, sürekli gelişen algoritmaları, baskın bir çevrimiçi reklamcılık platformu ve kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi ile %87’lik küresel bir pazar payı topladı. Arama motoru devi, kullanıcılarının tarama alışkanlıklarını kataloglar ve bu bilgileri reklam verenler ve diğer ilgili taraflarla paylaşımını gerçekleştiriyor. Google, kullanıcılarına kullanımı kolay bir arayüz ve kişiselleştirilmiş harika bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Yandex

Yandex, ülkemizde hatıra sayılır alanda varlığını sürdüren ve Rusya’da çok popüler olan birarama motoru. Belarus, Kazakistan, Türkiye ve Rusya’da çok sık kullanılıyor. Genel olarak kullanımı oldukça kolay. Hatta bazı araçlar konusunda oldukça kaliteli olduğu biliniyor. Çevirisi, haritası, analitik, bulut depolaması, postalama ve mobil uygulamalar ile Google’a bu alanda en büyük rakiplerden biri olarak görülüyor.

yandex-arama-motoru

Yandex, sahip olduğu hizmetler ile iyi bir alternatif arama motoru olma yolunda hızla ilerliyor. Site görünümü kullanıcıları tarafından beğeniliyor. Ayrıca haberler, fotoğraf, resim ve video gibi seçenekler ile arama yapmanıza olanak tanıyor. ABD dışında bir arama motoru arıyorsanız Rus arama motoru olan Yandex oldukça iyi bir seçim.

Bing

Dünyada en iyi arama motorları arasında ikinci sırada yer alan Bing, Microsoft güvencesi ile oldukça kaliteli hizmetler veriyor. Hatta belirli açılarda Google’dan daha iyi hizmet verdiği söylenebiliyor. Bing’in arama yaparken puan toplamasına izin veren bir ödül programı mevcut. Bu puanlar, Microsoft ve Windows mağazalarında kullanılabiliyor.

bing-arama-motoru

Bing ayrıca görseller ile arama konusunda alanında da oldukça kullanışlı. Ayrıca Bing, sağladığı video arama optimizasyonu ile harika bir Youtube alternatifi olabiliyor.Bing arama motorunun arama sonuçlarında reklam yayınlamaması Google’dan en büyük farkı olarak göze çarpıyor. Kullanıcı sayısı ile Google’a karşı büyük bir rakip olarak dikkat çekiyor. 

Yahoo

Yahoo, arama motoru olarak Google’dan çok daha uzun süredir varlığını sürdürüyor. Ayrıca çok sayıda insan halen  Yahoo’yu sık olarak kullanıyor. Arama motorunun yanı sıra platformda  e-posta, iletişim ve benzeri uygulamaları da yer alıyor. Oldukça popüler olan ana sayfası günde 7 milyardan fazla sayfa gösterimi alıyor. 

yahoo-arama-motoru

Yahoo web sitesi arama motorunun yanı sıra, haber sunucusu, e-posta servisi, alışveriş sitesi, oyun ve seyahat bilgilendirmesi gibi pek çok alternatif hizmet de sunuyor. Mozilla Firefox gibi tarayıcılarda da varsayılan arama motoru olarak hizmet veriyor. Desteklediği çok sayıda dil seçeneği ile tüm dünyada kullanılıyor. Çok sayıda kullanıcıya sahip arama motoru, kullanıcıları tarafından beğeniliyor.  

Baidu

Baidu, Çin merkezli dünyanın en büyük yapay zeka ve internet şirketinin arama motoru olarak çalışıyor. Arama motoru olmasının yanı sıra haritalar, çevrimiçi ansiklopedi, bulut depolama hizmeti, anahtar kelime tabanlı tartışma formu gibi yaklaşık 57 arama ve topluluk hizmeti sunuyor. 20 yılı aşkın süredir tüm dünyada hizmet veriyor.

Ask.com

Ask, adından da anlaşılacağı gibi soru sormaya dayanan bir arama motoru. Eğer arama çubuğuna soru sormazsanız arama sonuçlarını döndüren ve benzer sonuçları karşına getiren bir uygulama olarak tanımlanıyor. Ask.com, 1996 yılından günümüze dünya çapında arama motoru hizmeti veriyor. Herhangi bir soru sorduğunuzda en faydalı bilgiye erişmeniz için karşınıza alakalı web sitelerini getiriyor.

DuckDuckGo

Çevrim içi gizlilik arayışındaysanız sizin için en uygun arama motoru DuckDuckGo olarak değerlendiriliyor. Sağladığı gizlilik ile oldukça popüler bir arama motoru olan DuckDuckGo, sizi ve etkinliklerinizi izlemiyor ve reklam ile karşılaştırmıyor. Kullanıcıları belirli profillere göre ayırmadan, tüm kullanıcılara belirli bir arama terimi için aynı arama sonuçlarını göstererek kendisini diğer arama motorlarından ayırıyor.

duckduckgo-arama-motoru

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının, web sitelerini daha rahat bir şekilde tarayarak anlamasına yardımcı olan, kendi kriterlerine uygun hale getirerek web sitelerini optimize eden, anahtar kelimeler yardımı ile arama motoru aramalarında üst sıralara yükseltmesine yarayan sistem olarak tanımlanıyor. Kısaca SEO (Search Engine Optimization) olarak da biliniyor. 

Arama Motoru Optimizasyonu

Kullanıcıların sıklıkla arama motorlarına yazdığı kelimeler olan anahtar kelimeler yardımıyla web sitesinin arama motorunda ilk sıralarda gözükmesini sağlıyor. Özellikle ticari hizmet veren siteler için site içi ve site dışında uzmanlar tarafından bazı teknik düzeltmeler sonucunda arama motorunca kolayca bulunabilmek amaçlanıyor. Ekonomik olarak katkısı göz önüne alındığında SEO çalışmaları web siteleri tarafından büyük bir önemle yürütülüyor.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir