1. Anasayfa
 2. Eğitim

Access dosya biçimleri


0

Hangi Access dosya biçimini kullanmalıyım?

Microsoft 365 için Access Access 2019 Access 2016 Access 2013 Access 2010 Access 2007

Not: Bu sayfanın çevirisi otomasyon aracılığıyla yapılmıştır ve bu nedenle hatalı veya yanlış dil bilgisi kullanımları içerebilir. Amacımız, bu içeriğin sizin için faydalı olabilmesini sağlamaktır. Buradaki bilgilerin faydalı olup olmadığını bu sayfanın sonunda bize bildirebilir misiniz? Kolayca başvurabilmek için İngilizce makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

% Z0z_ ile tanıtılan. accdb dosya biçimi, önceki dosya biçimlerinde kullanılamayan birçok avantaj sunar. Access 2007 ‘ den önceki bir Access sürümünden yükseltme yapıyorsanız,. mdb dosya biçimini kullanan veritabanları dosyanız olabilir. Çoğu durumda, bu veritabanlarını. accdb dosya biçimini kullanarak kaydetmelisiniz. Geçişin doğru olduğundan emin olmak için özgün. mdb dosyasının bir kopyasını tutabilirsiniz.

Bu makalede,. accdb dosya biçiminin avantajları, neden bir. mdb dosyası biçimini kullanmak isteyebileceğiniz ve bir veritabanını yeni dosya biçimine dönüştürmenin nedenleri açıklanır.

. Accdb dosya biçimi

Access 2007,. accdb ile başlayarak varsayılan Access dosya biçimidir. . Accdb dosya biçimi, hesaplanan alanlar ve ekler gibi daha yeni özellikleri destekler. Ancak,. accdb dosya biçiminin doğru seçim olmadığı bazı durumlar vardır.

. Accdb dosya biçiminin sağladığı özellikler

 • Birden çok değerli alanlar    Birden çok değerli alan, kayıt başına birden çok değer depolamanızı sağlayan bir tür arama alanıdır. Örneğin, bir görevi birkaç çalışana atamanız gerektiğini varsayalım. . Accdb dosyasında, göreve atanan çalışanları depolamak için birden çok değerli alan oluşturabilirsiniz. Çalışanların adları bir tablodan veya bir değer listesinden seçilebilir.Birden çok değerli alanlar, daha gelişmiş bir veritabanı tasarımı oluşturmak zorunda kalmadan birden fazla seçeneği seçip depolamanızı kolaylaştırır. SharePoint listeleri aynı zamanda çok değerli alanları desteklediğinden SharePoint ile tümleştirme için çok değerli alanlar da önemlidir.
 • Ek veri türü    Ek veri türü, veritabanı dosyasını 2GB dosya boyutu sınırı altında tutmanıza yardımcı olduğunda, veritabanınızdaki tüm belge ve ikili dosyaları kolayca depolamanıza olanak tanır – ekler otomatik olarak sıkıştırılır. Bir kayıtta birden fazla ek bulunabilir, ancak tablo başına yalnızca bir ek alanı olabilir.
 • SharePoint ve Outlook ile daha iyi bütünleşme    . Accdb dosya biçimi,. mdb dosyaları tarafından desteklenmeyen SharePoint ve Outlook güvenlik gereksinimlerini destekler. Bu, erişimi SharePoint ve Outlook ile daha eksiksiz bir şekilde tümleştirmenizi sağlar.
 • Iyileştirilmiş şifreleme    Veritabanı parolasını ayarlamayı ve veritabanınızın içeriğini şifrelemeyi seçebilirsiniz. Bunu. accdb dosya biçimini kullanarak yaparken, varsayılan olarak Access verileri şifrelemek için Windows şifreleme API ‘sini kullanır. Üçüncü taraf şifreleme araçları da kullanılabilir.
 • Uzun metin (Not) alanı geçmişi izleme    Uzun metin (Not) alanları, büyük miktarlarda bilgilerin depolanması için kullanışlıdır. . Accdb dosya biçimini kullandığınızda, uzun metin (Not) alanındaki tüm değişikliklerin geçmişini korumak için Access ‘i zorlayan bir Özellik (yalnızca AppendOnly) ayarlayabilirsiniz. Sonra, söz konusu değişikliklerin geçmişini görüntüleyebilirsiniz. Bu özellik, SharePoint listesinde depolanan bir metin alanının birden çok satırında yapılan değişiklikleri izlemek için Access ‘ı kullanabilmeniz amacıyla SharePoint ‘teki sürüm oluşturma özelliğini de destekler; Evet).
 • Hesaplanan veri türü    Access 2010 ‘ den Itibaren,. accdb dosya biçimi hesaplanan veri türünün kullanımını destekler. Hesaplanan veri türünü kullanarak, tanımladığınız bir ifadenin sonuçlarını depolayabilirsiniz.

. Mdb dosya biçimleri

. Accdb dosya biçimi Access 2007 ile kullanılmaya başlanmadan önce Access dosya biçimleri. mdb dosya uzantısını kullandı. . Mdb dosya biçiminin birden çok farklı sürümü vardır.

Bazı. mdb dosyalarını açabilirsiniz. Dosya Access 2002-2003 veya Access 2000 dosya biçiminde depolanıyorsa, dosyayı açabilir ve normal bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak,. accdb dosya biçimini gerektiren özelliklerden yararlanabilirsiniz.

. Accdb dosyasında kullanılamayan özelliklere güveniyorsanız, dosyayı dönüştürmeyin,. mdb dosyası olarak bırakın.

. accdb dosyasında kullanılamayan. mdb dosyası özellikleri

 • Karma sürümlü ortam    . Accdb dosya biçimi,% z0z_öncesinde Access sürümleri kullanılarak açılamaz Kuruluşunuzda Access ‘in önceki bir sürümü olan kişiler varsa, bir. mdb dosyası kullanmanın daha iyi bir seçenek olup olmadığını düşünmelisiniz. Ancak unutmayın – Access uygulaması veya Web veritabanı, Access ‘in bile yüklü olup olmamasına bakmaksızın web tarayıcısında kullanılabilir.
 • Veritabanı çoğaltması    Çoğaltmayı. accdb dosyasında kullanamazsınız. Access çözümünüz çoğaltma özelliğini kullanıyorsa,. accdb dosya biçimini kullanmak istiyorsanız çözümü çoğaltma olmadan yeniden oluşturmanız gerekir.
 • Kullanıcı düzeyi güvenlik    . Accdb dosya biçimi, kişilerin görmesi gereken şeyleri görmesine yardımcı olan bir yol sağlayan Kullanıcı düzeyi güvenliği desteklememektedir. Güvenlik yöntemi artık artık kullanılmamaktadır ve kolayca tehlikeye atılırsa, Kullanıcı düzeyi güvenliği artık veri güvenliği için geçerli değildir. Bununla birlikte, Kullanıcı düzeyli güvenlik, kişiler için basit bir işlem yaparak, örneğin belirli bir formu kullanmak için herhangi bir iş nedeni yoksa, formu gizleyebilirsiniz. Kullanılabilirliği geliştirmek için Kullanıcı düzeyi güvenlik kullanan bir Access çözümünüz varsa, çözümünüzü olduğu gibi kullanmaya devam etmek için. mdb dosya biçimini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yeni dosya biçimine dönüştürme

. Mdb dosyasını. accdb dosya biçimine dönüştürmek Için, dosyayı açın ve. accdb dosya biçiminde kaydedin.

Önemli: Aşağıdaki yordam, Access 97, Access 2000, Access 2002 veya Access 2003 ‘te oluşturulan. mdb dosyalarına yöneliktir.

Önce veritabanınızı açın:

 1. Dosya sekmesine tıklayın.
 2. Sol tarafta ‘ı tıklatın.
 3.  iletişim kutusunda, dönüştürmek istediğiniz veritabanını seçip açın.

Şimdi, veritabanınızı dönüştürme:

 1. Dosya sekmesine tıklayın.
 2. Solda farklı kaydet‘i tıklatın.
 3. Dosya Türleri‘nin altında Veritabanını Farklı Kaydet‘i tıklatın.
 4. Sağ tarafta, veritabanı dosya türleri‘Nin altında Access veritabanı‘nı tıklatın.
 5. Farklı kaydet Iletişim kutusundaki dosya adı kutusuna bir dosya adı girin veya sağlanan dosya adını kullanın.
 6. Kaydet‘e tıklayın.Veritabanının kopyası. accdb dosya biçiminde oluşturulur.
Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Baristekin.com.tr içerik yöneticisi

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir